joomla stats
Menu

Θεσσαλονίκη: Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των παρελάσεων

Θεσσαλονίκη: Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των παρελάσεων

Με κάθε επισημότητα θα πραγματοποιηθούν οι εορταστικές εκδηλώσεις για τον Πολιούχο Άγιο Δημήτριο, την απελευθέρωση της πόλης και την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου στη Θεσσαλονίκη, με την παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας Κάρολου Παπούλια.

Ακολουθεί το αναλυτικό πρόγραμμα των παρελάσεων στο πλαίσιο των εθνικών επετείων της 26ης Οκτωβρίου 1912 και της 28ης Οκτωβρίου 1940 στη Θεσσαλονίκη ορίζεται ως εξής:

ΚΥΡΙΑΚΗ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2013 – ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΕΦΑΝΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΠΑΡΕΛΑΣΗ

Στις 27 Οκτωβρίου 2013, ημέρα Κυριακή και ώρα 10.00΄, θα πραγματοποιηθεί κατάθεση στεφάνων στο Γ΄ Σώμα Στρατού από τα παρακάτω σχολεία:

1) 11o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, ως εκπρόσωπο της Α/θμιας Εκπ/σης

2) 4o Γ/σιο Χαριλάου, ως εκπρόσωπο της Β/θμιας Εκπ/σης.
Επίσης, στις 27 Οκτωβρίου 2013 και ώρα 12.30΄, τα σχολεία που έχουν οριστεί, με τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες και με μια αντιπροσωπεία μαθητών (αγόρια και κορίτσια) το καθένα, θα καταθέσουν στεφάνους στα μνημεία των Ηρώων, στις Προτομές και στους Ανδριάντες που έχουν καθοριστεί.

Η μαθητική παρέλαση θα πραγματοποιηθεί στην οδό Τσιμισκή στις 11.00΄ π.μ. , με αφετηρία τη Διαγώνιο και τερματισμό την Ι. Δραγούμη (ο χώρος επισήμων στη διασταύρωση των οδών Τσιμισκή και Αριστοτέλους).

Στην παρέλαση θα λάβουν μέρος τα σχολεία που ορίστηκαν από τη Δ/νση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης αντίστοιχα, καθώς και τα τμήματα των Σημαιοφόρων των σχολείων της Β/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Θεσσαλονίκης, με την ακόλουθη σειρά:

Α΄ ΟΜΑΔΑ:
Μουσική Δήμου Θεσσαλονίκης

Ο έχων το γενικό πρόσταγμα των μαθητικών και πολιτικών τμημάτων, Καθηγητής Φυσικής Αγωγής, κ. Αθανάσιος Παπαδόπουλος.
α) Τμήμα Σημαιοφόρων Γυμνασίων, ΓΕ.Λ., ΕΠΑ.Λ. και ΕΠΑ.Σ. Δήμου Θεσσαλονίκης
β) 1o Δημοτικό Σχολείο Τριανδρίας
γ) Γυμνάσια: 4ο Γ/σιο Θεσ/νίκης, 6ο Γ/σιο Θεσ/νίκης, 11ο Γ/σιο Θεσ/νίκης, 15ο Γ/σιο Θεσ/νικης, 17ο Γ/σιο Θεσ/νίκης και 19ο Γ/σιο Θεσ/νίκης.

Β΄ ΟΜΑΔΑ:

Μουσική Παπάφειου Ορφανοτροφείου

α) Γενικά Λύκεια: ΓΕ.Λ. Πειραματικό Π.Σ.Π.Θ., 4ο ΓΕ.Λ. Θεσ/νίκης, 11ο ΓΕ.Λ. Θεσ/νίκης, 14ο ΓΕ.Λ. Θεσ/νίκης, 20ο ΓΕ.Λ. Θεσ/νίκης, 24ο ΓΕ.Λ. Θεσ/νίκης και 27ο ΓΕ.Λ. Θεσ/νίκης.
β) Ιδιωτικά Λύκεια: 1ο Ανατόλια, Εκπαιδευτήρια "Απόστολος Παύλος", Αριστοτέλειο Κολλέγιο, Γερμανική Σχολή, Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη, Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη.

ΔΕΥΤΕΡΑ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2013 – ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ

Στην παρέλαση, που θα πραγματοποιηθεί στις 11.00΄π.μ. στη λεωφόρο Μ. Αλεξάνδρου (πρώην Κέννεντυ), από την οδό Γεωργίου Παπανδρέου (πρώην Ανθέων) μέχρι τον Λευκό Πύργο, θα λάβουν μέρος και τα πολιτικά τμήματα και τα στρατιωτικά τμήματα με την ακόλουθη σειρά:

Α΄ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ

1η Ομάδα

-Μουσική Δήμου Θεσσαλονίκης
-Ο έχων το γενικό πρόσταγμα των μαθητικών και πολιτικών τμημάτων, καθηγητής Φυσικής Αγωγής, κ. Αθανάσιος Παπαδόπουλος.
-Ανάπηροι με αμαξίδια – Σύλλογος «ΚΟΜΑΝΤΟΣ 74»
-Σύλλογοι Εθνικής Αντίστασης
-Σύνδεσμος Τραυματιών Εφέδρων Πολεμιστών οπλιτών Ν. Θεσσαλονίκης
-Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός
-Σύλλογος Απογόνων Μακεδονομάχων «Ο ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ»
-Παμμακεδονική Ένωση Μακεδονικού Αγώνα Θεσσαλονίκης και Αυστραλίας
-Σύλλογος AΧΕΠΑΝΣ - «Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» - «ΠΗΝΕΛΟΠΗ»
-Σύλλογος Συνδρόμου Down

2η Ομάδα

-Μουσική Παπάφειου Ιδρύματος «Ο Μελιτεύς»
-Τμήματα Σημαιοφόρων των σχολείων της Β/θμιας Εκπ/σης Δήμου Θεσσαλονίκης
-Δύο Λύκεια, ως εκπρόσωποι της Β/θμιας Εκπ/σης2η Ομάδα
-Μουσική Παπάφειου Ιδρύματος «Ο Μελιτεύς»
-Τμήματα Σημαιοφόρων των σχολείων της Β/θμιας Εκπ/σης Δήμου Θεσσαλονίκης
-Δύο Λύκεια, ως εκπρόσωποι της Β/θμιας Εκπ/σης

3η Ομάδα

-Λύκειο Ελληνίδων
-Ηπειρωτική Εστία
-Κυπριακή Εστία
-Πανελλήνια Ομοσπονδία Μικρασιατικών Σωματείων (Ένωση Σμυρναίων Μικρασιατών Β. Ελλάδος, Πολιτιστικός Σύλλογος «Εστία Φιλαδελφαίων», Ένωση Μικρασιατών Φοιτητών, Ένωση Νεολαίας Μικρασιατών)
-Πανελλήνια Ομοσπονδία Σωματείων Ανατολικής Ρωμυλίας - Βορ. Θράκης (Π.Ο.Σ.ΑΡ) – Πανελλήνια Ομοσπονδία Θρακικών Σωματείων – Θρακική Εστία
-Πανελλήνια Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων Βλάχων
-Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων και Σωματείων Ν. Σερρών
-Μορφωτικός Σύλλογος Κωφών
-Βοϊακή Εστία
-Ένωση Κρητικών Συλλόγων Μακεδονίας
-Σύλλογος Δωδεκανησίων Β. Ελλάδας
-Σύλλογος Γρεβενιωτών
-Εύξεινος Λέσχη
-Σύλλογος Ευρυτάνων «ΤΟ ΒΕΛΟΥΧΙ»
-Κερκυραϊκή Ένωση «ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ»
-Σύλλογος Κιουταχιωτών «Ο ΑΙΣΩΠΟΣ»
-Σύλλογος Κοκκινοπλητών «Ο ΟΛΥΜΠΟΣ»
-Παγκρήτια Αδελφότης Μακεδονίας
-Παλλεσβιακή Ένωση
-Ένωση Πελοποννησίων «Ο ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ»
-Ένωση Ρουμελιωτών Βορείου Ελλάδος
-Σύλλογος Σαρακατσαναίων «Η ΕΝΩΣΗ»
-Φιλεκπαιδευτικός, Εξωραϊστικός και Μορφωτικός Σύλλογος Ράξας Τρικάλων
-Χριστιανική Ένωση Νέων «ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ»
-Λαογραφικός – Χορευτικός Σύλλογος ΧΑΝΘ
-Χορευτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης
-Σύλλογος Γυμναστών Β. Ελλάδος με ειδικότητα παραδοσιακών χορών
-Σύλλογος Αργιθεατών Β.Ε. «Ο ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ»
-Σύλλογος Λειβαδιωτών Θεσσαλονίκης «ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ ΟΛΥΜΠΙΟΣ»
-Σύλλογος Σαμίων «Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ»
-Σύλλογος Χίων Θεσσαλονίκης «Η ΑΓΙΑ ΜΑΡΚΕΛΛΑ»
-Πολιτιστικός Σύλλογος «Η ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ»
-Σύλλογος Μικρασιατών Ν. Νικομήδειας «Οι Κιζδερβενιώτες»
-Σύλλογος Κρανιωτών Ελασσόνας Θεσσαλονίκης
-Σύλλογος Δαμασκηνιωτών «Η ΠΑΝΑΓΙΑ»
-Πολιτιστικός Σύλλογος Ελατοχωριτών «Η ΣΚΟΥΤΕΡΝΑ»
-Ένωση Βαβδινών Θεσσαλονίκης «ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΓΕΡΜΑΝΟΣ»
-Εκπολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Ελλήνων Αθιγγάνων «Η ΑΓΑΠΗ»
-Καλλιτεχνικό Εργαστήρι Ι.Ν. Αγίου Θεράποντα Κ. Τούμπας
-Πολιτιστικός Σύλλογος «ΔΙΟΝΥΣΟΣ»
-Σύλλογος Κοζανιτών Θεσσαλονίκης
-Πολιτιστικός Σύλλογος «ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ»
-Πολιτιστικός Σύλλογος Γερακαρούς «ΤΑ ΓΕΡΑΚΙΑ»
-Σύλλογος Κεφαλληνών Θεσσαλονίκης «Ο ΑΓΙΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ»
-Πολιτιστικός Σύλλογος Ξυλόπολης
-Σύλλογος Απανταχού Τριγλιανών
-Σύλλογος Βλάχων Φοιτητών Θεσσαλονίκης
-Πολιτιστικός Σύλλογος Χαριλάου
-Σύλλογος «Ο ΜΥΤΙΚΑΣ»

4η Ομάδα

-Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού
-Σώμα Ελλήνων Προσκόπων
-Σωματείο Σχολικών Τροχονόμων Μακεδονίας – Θράκης
-Ελληνική Ομάδα Διάσωσης
-Εθελοντικό Σώμα Ελλήνων Πυροσβεστών Αναδασωτών
-Επίλεκτη Ομάδα Ειδικών Αποστολών Δήμου Θεσσαλονίκης
-Σύλλογος Ιστορικών Στρατιωτικών Οχημάτων (Σ.Ι.Σ.Ο.)
-Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών & Διασωστών Θεσσαλονίκης
-Λέσχη Εφέδρων Ενόπλων Δυνάμεων
-Λέσχη Ελλήνων Καταδρομέων Θεσσαλονίκης
-Λέσχη Εθελοντών Ελλήνων Βατραχανθρώπων
-Οργάνωση ΑΗΕΡΑ
-Oμάδα Διαχείρισης Κρίσεων (Ο.ΔΙ.Κ.)

Διάρκεια Παρέλασης: 27΄

Β' ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ

- Μουσική ΕΛ.ΑΣ.
- Ο έχων το Γενικό Πρόσταγμα με επιτελείο (4 οχήματα ¼ τον M/S)

ΦΑΛΑΓΓΑ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΩΝ

- Στρατονομία

-Διοικητής Ουλαμού (1 όχημα ¼ τον M/S)
-9 δίκυκλα, 2 οχήματα ¼ τον M/S

- Μηχανοκίνητο Τάγμα Πεζικού

-Πολεμική Σημαία (1 ΤΟΜΠ Μ113)
-Διοικητής και Επιτελείο (3 οχήματα ¼ τον M/S)
-Μ/Κ Λόχος ΠΖ (13 ΤΟΜΠ Μ113)
-Λόχος Υποστηρίξεως Τάγματος (1 όχημα ¼ τον M/S)
-Διμοιρία Αναγνωρίσεως (1 όχημα ¼ τον M/S 4, 4 στοιχεία πολυβόλου επί VBL, 4 στοιχεία πολυβομβιδοβόλου επί HUMMER)
-Διμοιρία Α-Τ Κ/Β MILAN (1 όχημα ¼ τον M/S, 4 οχήματα HUMMER Α-Τ MILAN)
-Διμοιρία Α-Τ KORNET (1 όχημα ¼ τον Μ/S, 4 oχήματα HUMMER A-T KORNET)
-Διμοιρία Α-Τ Κ/Β TOW (1 όχημα ¼ τον Μ/S, 4 TOW ITV - M 901)
-Διμοιρία Όλμων 4,2'' (1 όχημα ¼ τον Μ/S, 1 όχημα ΚΔΠ Μ113, 4 οχήματα Μ 106)

- Τεθωρακισμένα

-Πολεμική Σημαία (1 άρμα LEO 1Α5)
-Επιλαρχία Μέσων Αρμάτων LEO (3 οχήματα ¼ τον M/S)
-ΙΜΑ LEOPARD (13 LEO 1Α5)

- Πυροβολικό

α. Πυροβολικό Μάχης

Διοικητής και Επιτελείο (3 οχήματα ¼ τον M/S)
1η Α/Κ Πυροβολαρχία 155 χιλ. (1 όχημα ¼ τον M/S, 2 ΚΔΠ FDCV, 4 A/K 155 χιλ.)
2η Α/Κ Πυροβολαρχία 155 χιλ. (1 όχημα ¼ τον M/S, 2 ΚΔΠ FDCV, 4 A/K 155 χιλ.)
Πυροβολαρχία MLRS (1 όχημα ¼ τον M/S, 2 ΚΔΠ Μ577Α2, 4 ΠΕΠ MLRS, 2 οχήματα πυρκών Μ 985 με εικονικούς φορείς ATACMS και 2 Μ 989 ATACMS)
β. Αντιαεροπορικό Πυροβολικό
Πυροβολαρχία Κ/Β "ΧΩΚ" (1 όχημα ¼ τον M/S, 2 κλωβοί ραντάρ, 4 φορείς με εικονικά
βλήματα)
Πυροβολαρχία Α/Α RH (1 όχημα ¼ τον M/S, 4 Α/Α RH ρυμουλκούμενα από οχήματα 2 1/2 τόνων)
-Διαβιβάσεις
Διοικητής (1 όχημα ¼ τον M/S, 2 M/S GRC-206 και 2 κλωβοί ΕΡΜΗΣ)
- Υγειονομικό
Διοικητής (3 οχήματα ¼ τον M/S)
2 ασθενοφόρα HUMMER, 2 ασθενοφόρα και κινητό χειρουργείο
- Πολεμική Αεροπορία
Σημαία και παραστάτες (3 οχήματα ¼ τον M/S)
Διοικητής Μοίρας (1 όχημα ¼ τον M/S)
Συστοιχία Κ/Β PATRIOT (1 ρυμουλκούμενο όχημα Radar-RS, 1 όχημα ελέγχου μονάδας πυρός-ECS, 1 όχημα κεραιών-AMG, 2 ρυμουλκούμενα οχήματα εκτόξευσης βλημάτων-LS, 1 όχημα τροποσφαιρικών επικοινωνιών-TROPO, 1 όχημα μεταφοράς βαρέων ανταλλακτικών-LRPT)
- Ελληνική Αστυνομία (1 τζιπ, 10 περιπολικά Άμεσης Δράσης, 16 δίκυκλα Ομάδας "Ζ")
- Πυροσβεστικό Σώμα (1 τζιπ + 10 πυροσβεστικά οχήματα-υδροφόρα-βραχιονοφόρα-κλιμακοφόρα)

ΦΑΛΑΓΓΑ ΠΕΖΟΠΟΡΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ

- Στρατιωτική Μουσική Γ΄ Σώματος Στρατού
- Τμήμα Ευζώνων
Πολεμική Σημαία
Διοικητής Λόχου
Δύο Διμοιρίες Ευζώνων
- Τμήμα Πολεμικών Σημαιών
Διοικητής ΣΧ ΠΖ
Τμήμα Πολεμικών Σημαιών ΣΧ ΠΖ
- Τμήμα Στολών Βαλκανικών Πολέμων
1η Διμοιρία ΛΟΦΑΤ (Τ/ΓΕΕΘΑ)
2η Διμοιρία 71 Α/Μ ΤΑΞ
- Παραγωγικές Σχολές ΣΞ
Πολεμική Σημαία Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων (Σ.Σ.Ε.)
Λόχος Ευελπίδων Σ.Σ.Ε.
Εθνική Σημαία Στρατιωτικής Σχολής Αξιωματικών Σωμάτων (Σ.Σ.Α.Σ.)
Διοίκηση και Επιτελείο Σ.Σ.Α.Σ.
Διλοχία Μαθητών Σ.Σ.Α.Σ.
Πολεμική Σημαία Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών (Σ.Μ.Υ.)
Διοίκηση και Επιτελείο Σ.Μ.Υ.
Λόχος Μαθητών Σ.Μ.Υ.
- Τάγμα Μ/Κ ΠΖ/ 34 Μ/Κ ΤΑΞ
Πολεμική Σημαία
Διοικητής και Επιτελείο
Διλοχία Τυφεκιοφόρων
- 71η Αερομεταφερόμενη Ταξιαρχία (Α/Μ ΤΑΞ)
Πολεμική Σημαία
Διοίκηση και Επιτελείο
Διλοχία Τυφεκιοφόρων
Λόχος Σύγχρονου Μαχητή
- Μοίρα Καταδρομών-Αλεξιπτωτιστών (ΚΔ-ΑΛ)
Πολεμική Σημαία
Διοίκηση και Επιτελείο
Διλοχία Καταδρομών
Λόχος Καταδρομών Ειδικής Σύνθεσης
- Πολεμικό Ναυτικό (Π.Ν.)
Μουσική Π.Ν.
Σημαία Σχολής Ναυτικών Δοκίμων (Σ.Ν.Δ.)
Επικεφαλής και Επιτελείο Σ.Ν.Δ.
Διοίκηση Σ.Ν.Δ.
Διλοχία Σ.Ν.Δ.
Λόχος Μαθητών Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (Σ.Μ.Υ.Ν.)
Ουλαμός Δυνάμεων Υποβρύχιων Καταστροφών (Δ.Υ.Κ.)
- Πολεμική Αεροπορία (Π.Α.)
Μουσική Π.Α.
Σημαία Σχολής Ικάρων (Σ.Ι.)
Διοίκηση και Επιτελείο Σ.Ι.
Λόχος Σ.Ι.
Σημαία Σχολής Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας (Σ.Τ.Υ.Α.)
Λόχος Σ.Τ.Υ.Α.
Σημαία Σχολής Υπαξιωματικών Διοικητικών (Σ.Υ.Δ.)
Ουλαμός Σ.Υ.Δ.
- Ελληνική Αστυνομία (ΕΛ.ΑΣ.)
Σημαία Σχολής Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ.
Διοίκηση και Επιτελείο Σχολής Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ.
Λόχος Δοκίμων Υπαστυνόμων Σχολής Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ.
Λόχος Δοκίμων Αστυφυλάκων Σχολής Αστυφυλάκων ΕΛ.ΑΣ.
- Λιμενικό Σώμα (Λ.Σ.)
Σημαία Λ.Σ.
Διοίκηση και Επιτελείο Λ.Σ.
Λόχος Δοκίμων Λιμενοφυλάκων Λ.Σ.
Διοίκηση Λ.Σ.
Ουλαμός Κλιμακίου Ειδικών Αποστολών Λ.Σ.

Η παρέλαση θα πλαισιωθεί από τα ακόλουθα:

Ιπτάμενα Μέσα – Α/Φ
- Αεροπορία Στρατού
2 Ε Ε/Π ΑΗ-64D
2 Ε/Π ΝΗ-90
1 Ε/Π CH-47D
- Πολεμική Αεροπορία
3 F-16 BLOCK 52 PLUS
3 MIRAGE 2000-5
3 F-4 (PHANTOM)
3 A-7 CORSAIR

Διάρκεια Παρέλασης: 40΄